Zvyšte počet zhlédnutých stránek a své výnosy díky Seznam Doporučuje

Zvyšte počet zhlédnutých stránek a své výnosy díky Seznam Doporučuje

Seznam Doporučuje je služba, díky které mohou partneři na svém webu využít doporučovací technologii pro personalizaci obsahu, která nyní úspěšně funguje zejména na domovské stránce Seznam.cz. Cílem služby je pomocí doporučovacího boxíku zlepšit lidem zážitek při čtení webů díky relevantnějšímu obsahu, který reflektuje jejich zájmy. Našim partnerům služba zvyšuje počet zhlédnutých stránek, a tím přináší více peněz ze zobrazené reklamy.

Boxík umí v současném stavu doporučit nejzajímavější články v rámci webu, na kterém je nasazený, ale i napříč weby partnera. Každému partnerovi připravujeme vzhled i doporučení boxíku na míru.

Partner a domluvené cíle spolupráce

Nasezahrada.com je web zaměřený na pěstitelství a rady zahrádkářům. Naše spolupráce začala v březnu 2019, kdy web procházel redesignem a my jsme dostali za úkol podle grafických návrhů budoucího webu vytvořit návrh vzhledu našeho doporučovacího boxu. A to tak, aby zapadl do nového designu.

Dalším požadavkem partnera na tuto spolupráci bylo, aby se dal box nasadit se spuštěním nové verze jejich webu a zároveň mít k dispozici statistiky boxu.

Celková očekávání byla, že doporučovací box bude uživatelům nabízet relevantní články k těm, které čtou, a tím je udrží déle na webu. Také bylo předpokládáno, že po vyladění algoritmu doporučování bude v boxu nasazena i reklama.

Průběh spolupráce

Návrh vzhledu boxu jsme pro partnera vytvořili na základě dodaných podkladů a poté byl odeslán ke schválení. Rozhodli jsme se, že do webu bude nejlépe zapadat box, ve kterém budou články pod sebou s obrázky vlevo. Před samotným nasazením boxu jsme vzhled ještě doupravili podle požadavků partnera. Zároveň jsme společně s partnerem testovali a ladili RSS se články, které nechali pro box připravit.

Časová osa

Začátkem dubna 2019 byl box spuštěn. Prvotní spuštění bylo pouze na 50 % uživatelů. Tak jsme si mohli porovnat, jak web funguje bez boxu a jak s boxem. Potom, co jsme si ověřili, že box na web působí kladně jsme ho spustili na 100 %. Následně jsme začali testovat základní i pokročilé metody doporučování – například trend, popularitu, pomalé stárnutí článků atd. Vyhodnocením testů jsme zjistili, že na webu nejlépe funguje kombinace pomalého stárnutí a trendu. Tato testování probíhala přibližně do konce června 2019, kdy byl box již vyladěný. Statistiky jsme partnerovi připravili do reportéru, aby si je mohl kdykoli prohlédnout.

Na přelomu srpna a září 2019 byla na web nasazena reklama a znovu probíhalo testování. Tentokrát jsme testovali počet a umístění reklamy. Naším cílem bylo zjistit, jaký počet a jaké pozice reklam partnerovi přinesou nejlepší kombinaci PV na návštěvu a příjmu z reklamy.

V polovině října 2019 doběhlo testování. Na základě výsledků byla ponechána pouze jedna reklamní plocha na 4. pozici. Statistiky reklamních pozic partner od začátku viděl v partnerském rozhraní a mohl si i sám vyhodnotit, jak reklama v boxu funguje.

Výsledky aneb čeho se nám podařilo dosáhnout

Podařilo se nám ve stanoveném čase navrhnout takový doporučovací box, který svým vzhledem zapadá do designu webu a zároveň je velmi proklikový. Průměrně 16,5 % uživatelů, kterým se box na stránce zobrazí, klikne na článek v něm. Ve chvíli, kdy uživatel sjede pod článek, kde box uvidí, proklikovost se zvyšuje na 35,8 %.

Vývoj CTR a visibilního CTR v čase

PV na návštěvu webu nasezahrada.com s naším boxem bez reklamy je o 22,37 % lepší než PV na návštěvu webu bez boxu. Pokud box obsahuje jednu reklamní pozici je PV na návštěvu o 17,11 % lepší než varianta bez boxu.

PV / návštěvu

Nárůst PV na návštěvu s boxem
Nárůst PV na návštěvu s jednou reklamní pozicí v boxu
Vyjádření partnera

Radek Štěpán: Mé weby jsou díky spolupráci se Seznamem mnohem více na očích

Portfolio svých webů spravuji a inovuji už více než 7 let. Každým rokem mi stoupaly návštěvy, nicméně za jeden ze zlomových bodů svého podnikání považuji začátek spolupráce se společností Seznam.cz. Díky umístění článků z webů na HP Feedu společnosti se mi rapidně zvýšila návštěvnost a samozřejmě i zisky. Tím pádem se mohu ještě více vložit do zvyšování atraktivity webů a kvality článků. Zajímavou součástí spolupráce je také využívání služby Doporučovací boxík od Seznamu. Jde fakticky o výběr několika nejčtenějších článků, jež se objevují pod konkrétním článkem na mém webu. Čtenáři díky nim zůstávají na webech déle a pročítají si i další obsah. Tím pádem vydrží na webu déle a zpravidla se pak vracejí, z čehož mám pak radost já i moji redaktoři“

Zobrazit případovou studii v PDF.