Aura webu v Newsfeedu

Aura webu v Newsfeedu

Weby v Seznam Newsfeedu mají své skóre neboli auru. Ta je dlouhodobou statistickou interpretací několika faktorů konkrétního webu. 

Aura se automaticky počítá ze tří set náhodně vybraných článků, publikovaných v posledních šesti měsících ve feedu. Články jsou hodnoceny automaticky bez lidského zásahu.

Aura webu se pro lepší pochopení rozděluje na dvě hodnoty:

  • percentil – percentil aury je vyjádřen hodnotou od 0 do 100 % a vyjadřuje porovnání s ostatními weby
  • skóre – číslo od 0 (špatné) do 1 (nejlepší) je výsledkem našich automatických klasifikátorů

Když má web percentil 100 %, je lepší než všechny ostatní weby, hodnota kolem 50 % znamená průměr a čím blíže je percentil k nule, tím horší je web v porovnání s dalšími.

Vzhledem z rozmanitosti webů ve feedu má každý web kromě percentilu také svoje skóre kvality. Protože srovnávat do jedné řady weby zpravodajské, publicistické, zájmové, odborné a bulvární prostě není tak jednoduché, aby na to stačilo jedno číslo.

„Skóre kvality“ ukazuje, jak kvalitní je obsah konkrétního webu podle našich automatických klasifikátorů (například clickbaitu), originálního obsahu a dodržování novinářských standardů. A to na škále od 0 do 1.

Skóre kvality ale nemusí vždy zcela přesně korespondovat s percentilem webu, tedy srovnáním s ostatními. Může se totiž stát, že tvoříte kvalitní obsah a web má vysoké skóre kvality, ale nižší percentil. Příkladem je konkrétní nejmenovaný web, který má skóre 0,85 – tedy poměrně vysoké. Ale percentil má „jen“ 60 %, tedy lehce nad průměrem. Důvodem může být právě to, že skóre kvality kolem hodnoty 0,85 má mnoho dalších webů.


Co konkrétně ovlivňuje skóre?

  • Clickbaitovost titulků
  • Originalita obsahu (web produkuje vlastní témata)
  • Dodržování novinářských standardů pro práci s informacemi a obsahem

Jaké hodnoty může aura mít a co znamenají?

Každý web získává hodnocení ‒ číselné skóre kvality v rozmezí 0 až 1 a také porovnání s ostatními weby vyjádřené v procentech od 0 do 100%. Hodnoty se automaticky přepočítávají každý den. Číslo je k dispozici po přihlášení do partnerského rozhraní v sekci Newsfeed. Zde každý partner uvidí auru svého webu ve feedu.

Aura je jeden z parametrů, který vstupuje do doporučovacího algoritmu Seznam Newsfeed (v doporučování ale hraje stále největší roli zájem čtenářů).

  • Nižší hodnota aury (směrem k nule) znamená, že většina ze tří set automaticky hodnocených článků nemá dostatečné zdroje informací, převažují zkopírované texty, texty jsou příliš krátké, nebo používáte velmi často clickbaitové titulky.
  • Hodnota aury “uprostřed”, tedy kolem hodnoty 50%, znamená, že většina článků má dostatečné zdroje informací, převažují delší texty, web používá zřídka clickbaitové titulky.
  • Číslo aury, blížící se hodnotě 100%, znamená, že články přináší exkluzivní informace nebo zjištění, mají dostatek vlastních zdrojů, převažují dlouhé texty a nevyskytují se clickbaitové titulky.

Auru je možné zlepšit dodržováním novinářských standardů pro práci s informacemi a obsahem a tvorbou kvalitních titulků. Partnerům, kteří dlouhodobě dodržují novinářské standardy, přinese aura stabilizaci jejich expozice v Seznam Newsfeedu.


12 příkladů, jak si snadno kazit auru