Aura webu v Newsfeedu

Aura webu v Newsfeedu

Weby v Seznam Newsfeedu mají své skóre neboli auru. Ta je dlouhodobou statistickou interpretací několika faktorů konkrétního webu. 

Aura se automaticky počítá ze tří set náhodně vybraných článků, publikovaných v posledních šesti měsících ve feedu. Články jsou hodnoceny automaticky bez lidského zásahu.


Co konkrétně auru ovlivňuje?

  • Clickbaitovost titulků
  • Originalita obsahu (web produkuje vlastní témata)
  • Dodržování novinářských standardů pro práci s informacemi a obsahem

Jaké hodnoty může aura mít a co znamenají?

Každý web získává hodnocení ‒ číselné skóre v rozmezí 0 až 1, kde hodnota 1 je nejlepší možné hodnocení. Hodnota se automaticky přepočítává každý den. Číslo je k dispozici po přihlášení do partnerského rozhraní v sekci Newsfeed. Zde každý partner uvidí auru svého webu ve feedu.

Aura je jeden z parametrů, který vstupuje do doporučovacího algoritmu Seznam Newsfeed (v doporučování ale hraje stále největší roli zájem čtenářů).

  • Nižší hodnota aury (směrem k nule) znamená, že většina ze tří set automaticky hodnocených článků nemá dostatečné zdroje informací, převažují zkopírované texty, texty jsou příliš krátké, nebo používáte velmi často clickbaitové titulky.
  • Hodnota aury “uprostřed”, tedy kolem hodnoty 0,5, znamená, že většina článků má dostatečné zdroje informací, převažují delší texty, web používá zřídka clickbaitové titulky.
  • Číslo aury, blížící se hodnotě 1, znamená, že články přináší exkluzivní informace nebo zjištění, mají dostatek vlastních zdrojů, převažují dlouhé texty a nevyskytují se clickbaitové titulky.

Auru je možné zlepšit dodržováním novinářských standardů pro práci s informacemi a obsahem a tvorbou kvalitních titulků. Partnerům, kteří dlouhodobě dodržují novinářské standardy, přinese aura stabilizaci jejich expozice v Seznam Newsfeedu.


12 příkladů, jak si snadno kazit auru